Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
TRAFİK DEDEKTİFLERİ PROJESİ

 

trf_dektif_kart.png

 

PROJE HAKKINDA
Ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olan trafik kazalarının önlenmesinin, pek çok kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütünün birlikte çalışmasıyla mümkün olabileceği fikrinden yola çıkılarak, trafik konusunda daha bilinçli nesiller yetiştirmek amacıyla “Trafik Dedektifleri Projesi’  hayata geçirilmiştir.
Trafik sorunu, hiçbir kurumun tek başına çözebileceği bir sorun değildir. Ancak her birim ve kurumun aynı zamanda diğer kurumlarla uyumlu bir şekilde çalışması durumunda, karayolu güvenliğini sağlamada başarıdan söz edilebilir.
trafik_dedektif4.PNG             trafik_dedektif5.PNG

          
İnsanın en kutsal hakkı ‘’yaşam hakkı’’dır. Dünya’da ve ülkemizde bu kutsal hakkı tehdit eden en önemli faktörlerden biriside trafik kazalarıdır.
Trafik kazası istatistiklerinin AB ortalamasının üstünde olduğu ülkemizde ‘’ güvenli trafik kültürü’’ nün yeteri kadar benimsenemediği, kuralların yeterince bilinmediği ve kurallara uymada problem yaşandığı, trafikte saygı ve nezakete istenilen ölçüde ulaşılmadığı görülmektedir.
Sonuç olarak; trafiği bilmeyen sürücü, yolcu ve yayanın yaşam şansıda azalmaktadır. Çözüm tek kelime ile ‘’Eğitim’’ dir ve geniş kitlelere yayılmalıdır.
İşte bu amaçla; Trafik Dedektifleri projesi; ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarının azaltılması için ülke genelinde başlatılmış bir seferberlik ilanıdır.
30 Mayıs 2012 tarihinde kabul edilen ve 2020 yılına kadar ülkemizde trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin %50 oranında azaltılmasını hedefleyen “Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı”, trafik sorununu çözmek adına atılmış önemli bir adımdır. Eylem Planı kapsamında oluşturulan “Trafik Dedektifleri Projesi” (Çocuklar İçin Trafik Eğitimi), ülke genelinde kamu kurumlarınca yapılan çalışmalara destek olacak şekilde, trafik güvenliği alanında, 3-17 yaş arasındaki çocuklarda farkındalık oluşturmaya ve geleceğe trafik bilinci yüksek gençler armağan etmeye yönelik faaliyetler yürütülmesini hedeflemektedir. Bu site, Trafik Dedektifleri Projesi'nin gerekliliğini, yapılanmasını ve yürüteceği faaliyetleri içeren bir strateji belgesi olarak hazırlanmıştır.
trafik_dedektif1.PNG     trafik_dedektif2.PNG
 
PROJENİN İÇERİĞİ
Dünyada her yıl trafik kazaları sonucunda yaklaşık 1,3 milyon kişi hayatını kaybetmekte, 50 milyondan fazla kişi de yaralanmaktadır. Karayollarında saatte 150 kişi yaşamını yitirmektedir. Dünya genelinde sosyo-ekonomik maliyeti 518 milyar dolar olan trafik kazaları, ülkelerin gayrisafi milli hasılalarının yaklaşık %1-2'sini alıp götürmektedir. Bu tablodan en çok gelişmekte olan ülkeler etkilenmektedir. Gelişmekte olan ülkeler bir yandan ekonomik olarak güçlenmeye çalışırken, diğer taraftan bu ülkelerin kalkınmaya ayıracakları kısıtlı bütçelerinin önemli bir bölümünü, hızla yükselen ulaşım hareketliliğine bağlı olarak artan trafik kazaları kayıpları alıp götürmektedir.
 
Türkiye, bu mağduriyeti en üst düzeyde yaşayan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkemizde her yıl kaza yerinde yaklaşık 4 bin kişi hayatını kaybetmekte, 250 binden fazla kişi ise yaralanmaktadır. Son 30 yılda trafik kazalarında yaklaşık 160 bin kişi kaza yerinde yaşamını yitirmiştir.
 
Trafik kazalarının maliyetinin yıllık yaklaşık 22 milyar TL olduğu ülkemizde, nüfus ve araç sayısı paralelinde artan ulaşım yoğunluğuna bağlı olarak da kaza riski her geçen gün daha da artmaktadır.
 
Trafik güvenliğinin sağlanmasında kamu kurumlarınca yürütülen faaliyetlerin etkinliğinin artırılması için sivil katılım hayati öneme sahiptir. Trafik kazasında yakınlarını kaybedenler, yaralanarak sakat kalanlar ve bunların yakınları olarak ifade edilen kaza mağdurlarının yanı sıra ulaşım sektöründe faaliyet gösteren firmalar, kuruluşlar, dernekler, medya ve toplumun diğer kesimlerinin trafik güvenliğine yönelik politikaların belirlenmesine katılımı ve uygulanması sürecindeki destekleri, ülkemizin kanayan yarası olan trafik kazalarının ve kayıplarının önlenmesine katkı sağlayacaktır.
 trafik_dedektif6.PNG  trf_ddt.JPG    trafik_dedektif7.PNG


İLİMİZDE PROJENİN UYGULAMASI
 
Proje kapsamında ilimizde eğitim ve öğrenimlerine devam eden;
23 İlköğretim Okulunda 3.124 Öğrenciye,
  4 Ortaokulda 747 Öğrenciye,
  5 Lisede
Anafartalar Anadolu Lisesi-Ali Çağlar Anadolu Lisesi-Afyon Lisesi-Osmangazi Anadolu Lisesi-Toki Sosyal Bilimler Lisesi-  774 Lise Öğrencilerine, Kocatepe Ortaokulu-Ticaret Borsası Ortaokulu-Şemsettin Karahisari Ortaokulu-Bayraktepe ortaokulu -747 Ortaokul Öğrencisine
3.000 İlkokul 2. Sınıf; 750 Ortaokul 7.Sınıf ve 750 Lise 9.Sınıf öğrencimize, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü personeli tarafından Mayıs ve Haziran ayları içerisinde;
ü Trafik işaret ve levhaları
ü Emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri
ü Yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı
ü Güvenli bisiklet kullanımı
ü Yaya güvenliği
ü Görünürlük
ü Araçta güvenli yolculuk
ü Karşıdan karşıya geçme
ü Güvenli oyun alanları
Konularında bilgiler verilmiştir.
YAVUZ SELİM İ.Ö.O.15.03.2013-53 KİŞİ (2).jpg

                 PROJENİN HEDEFLERİ
Ülkemiz trafiğinin bir an önce huzurlu, tehlikesiz, yaşamların gereksiz yere kaybedilmediği çağdaş bir düzeye gelmesi.
 Trafiği paylaşan tüm bireylerin, gerekli bilgileri tam ve doğru öğrenerek sağduyu, saygı, hoşgörü ve gerektiğinde beceri ile uygulanabilmeleri.
Trafik Dedektifleri Projesi (Çocuklar İçin Trafik Eğitimi) ile 3 yıl içerisinde, 3-17 yaş arası 1.500.000 çocuğa ulaşarak aşağıda belirtilen 9 ana konuda bilinçlenmelerini sağlamak ve bu sayede trafik kazalarının engellenmesine yardımcı olmak hedeflenmektedir.
 
1.     Trafik işaret ve levhaları
2.     Emniyet kemeri ve çocuk koruma sistemleri
3.     Yaya geçidi, üst ve alt geçit kullanımı
4.     Güvenli bisiklet kullanımı
5.     Yaya güvenliği
6.     Görünürlük
7.     Araçta güvenli yolculuk
8.     Karşıdan karşıya geçme
9.     Güvenli oyun alanları
Bunlar dışında proje kapsamında;
·         Trafik güvenliğinde toplumsal duyarlılığın artırılması,
·         Trafik denetimlerinin gerekliliği konusunda kamuoyu algısının güçlendirilmesi,
·         Trafik kuralları konusunda toplumda farkındalık oluşturulması yoluyla trafik kurallarına uyumda mevcut algıda     değişikliğin sağlanması,
Trafiği güvenli, ulaşımı konforlu bir ülke haline gelinmesi hedeflenmektedir.
 

 


 

 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-devlet
 • Polis Eşleri Kaynaşma - Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk
 • Polsan
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Göç İdaresi