Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ASAYİŞ VE ASAYİŞ SUÇU HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Asayiş Suçu; Toplumsal olaylar, terör ve ideolojik nedenlerle işlenmiş suçlar, ölümlü veya yaralamalı trafik kazaları dahil trafik suçları ile kaçakçılık ve organize suçlar dışında kalan, teşekkül halinde işlenenler de dahil olmak üzere kişiler ve/veya mal varlığına karşı işlenen suçları ifade eder.
Merkez Asayiş Birimi; Asayiş Suçlarının aydınlatılması, şüphelilerinin yakalanması ve adli makamlara sevk edilmelerine ilişkin il emniyet birimlerimizdeki faaliyetleri izlemek, aksaklıkları giderici ve uygulamada birlik sağlayıcı çalışmalar yapmak ile görevlidir.
Asayiş Şube Müdürlüğü görev alanında yer alan bazı dolandırıcılık olaylarına örnek verecek olursak. 
1- EVLENME VAADİYLE DOLANDIRICILIK
evlenme_vaadi.jpgYabancı uyruklu iyi derecede Türkçe konuşan bayanların bazı internet sitelerinden veya televizyon kanallarındaki arkadaş bulma yayınları vasıtasıyla ya da herhangi bir şekilde telefon numaralarını öğrendikleri Türk vatandaşlarını arayarak;  
     Türkiye’ye veya bulundukları ülkeye gelmeyi düşündüğünü, gelmek için paralarının olmadığını, pasaport ve uçak bileti masrafları için yardımcı olmalarını, 
     Para göndermesi halinde Türkiye’ye veya bulundukları ülkeye gelip arkadaş olabileceklerini veya evlenebileceklerini, 
     Başka ülkelerdeki Türk vatandaşlarını cep telefonları veya Bulgaristan’da bulunan sabit hatlardan arayarak ekonomik olarak çok zor durumda olduklarını, çalışmak için Türk vatandaşlarının bulunduğu ülkeye gelmek istediklerini, 
     Türkiye’ye sınır kapısından giriş yapabilmek için birkaç bin TL’ye ihtiyacı olduğunu, bu paranın olması durumunda giriş yapabileceğini, 
     Aile fertlerinden kötü muamele gördüğünü ve kendisini zorla evlendirmek istediklerini, yurtdışına çıkmak istediğini, pasaport ve yol parasının olmadığını vb. gibi söylemlerle dolandırıcılık yaptıkları tespit edilmiştir.
 
Yurt dışından arayan veya çağrı bırakan şahısları aramayınız, söylediklerine itibar etmeyiniz, şikayet için en yakın emniyet birimine müracaat ediniz.
 2- HEDİYE KAZANDINIZ YÖNTEMİ İLE DOLANDIRICILIK 
Cep telefonlarınıza gelen;
Değerli müşterimiz indirimli GOLD paketi kazandınız. Hemen 0216 322 12 …..’yi arayın,  Sürpriz hediyenizi almayı unutmayın, son kayıt bugün..
 
 Veya;
 Tebrikler hediye kol saati kazandınız, hemen …………numarayı arayın. Hem elektrik faturalarınızda indirimden yararlanın, hem de hediye saatinizi almayı unutmayın,
 
Ya da;
 
Tebrikler dört büyük takımın formasını kazandınız, hemen 0 216 383 …. … nolu telefonu arayın hediyenizi alın "
Şeklinde mesaj gönderen şahıslara inanmayınız,
        vermiş olduğu numarayı aramayınız,
        kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz.
 
Şikayet için ;
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’ne
 Ya da
 İl Tüketici Hakem Heyetine müracaat ediniz.
               Diğer belli başlı dolandırıcılık türlerine örnekler ve alınacak tedbirler aşağıda sıralanmıştır.
DOLANDIRICILIK TÜRLERİ
 
Dolandırıcılık; Şahıslarla direk ilişki kurularak iyi niyet ve gafletinden istifade etmek suretiyle hileyle menfaat temin edilmesi olayıdır.
 
SAAT DOLANDIRICILIĞI
 
Köyünden hayvanını satıp gelen masum vatandaşlarımıza çok pahalı olduğuna inandırdıkları 30 milyonluk imitasyon saati bir buçuk-iki milyara satıyorlar.
 
İŞ BULMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
İşsiz olup iş arayan vatandaşlarımızı yüksek makamlarda tanıdıkları olduklarını söyleyerek iş bulma vaadi ile parasını alıyorlar.
 
POLİS SÜSÜ VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
İki veya üç kişi bir araya gelerek, yaşlı ve kendilerine herhangi bir suç isnat edilmekten çekinen kişileri tespit eder. Çeşitli hilelerle suç işlemiş konumuna soktukları kişiyi polis yıldızına benzeyen yıldızlı kimlik tarzında bir belgeyle polis olduklarına inandırdıktan sonra cebinde ne varsa boşaltmasını ve polis merkezine gideceklerini söylerler.Vatandaşın cebindekileri aldıktan sonra bi yolunu bulup ayrılırlar.
 
YARDIM YAPMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Yine şüpheli şahıs, genelde yaşlı ve emekli olan müştekinin ikametine giderek, kendisinin bankadan geldiğini, müştekinin bankada birikmiş parasının olduğunu, bunu alıp kendisine getireceğini ancak bir miktar işlem masrafı ödemesi gerektiğini bildirerek, vatandaşın parasını alır ve gider.
 
DOKTOR VEYA SAĞLIK PERSONELİ SÜSÜ VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli şahıs, genellikle yaşlı müştekinin ikametine giderek, sağlık ocağından geldiğini ve kendisini muayene edeceğini söyler. Vatandaşı muayene etme bahanesi ile yatağa yatırır ve elinde olan stetoskop veya masaj aletinin bozulduğunu söyleyerek bu bozulmanın evde bulunan altın ve paradan kaynaklandığını söyleyerek müştekiye evde bulunan altın ve paraları bir poşetin içerisine koyarak buzdolabına koymasını ister. Müşteki denileni yapan. Muayene bir müddet devam eder. Daha sonra müştekiye yataktan kalkmamasını ve biraz istirahat etmesini söyler. Müşteki yatarken,şüpheli poşeti buzdolabından alır ve gider.
 
HAYIR YAPMA (ISKAT) VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli şahıs ya da şahıslar genelde yaşlı ve emekli olan müştekiye yaklaşarak yardıma muhtaç kimse tanıyıp tanımadığını eğer var ise, elinde gazete kağıdına sarılı ya da poşet içerisinde bulunan parayı, ölmüş babasının veya annesinin hayrına dağıtacaklarını söylerler. Bu konuda müştekiden yardımcı olmasını isterler. Poşette bulunan paranın bütün para olduğunu ya da döviz cinsi olduğunu, bunun bir kısmını dağıtmasını ancak bunun içinden kendilerinin de para alacaklarını söyleyerek müştekiden kendilerine bir miktar YTL vermesini isterler. Müşteki cebinde olan parayı şüphelilere verir. Daha sonra şüpheliler gittiğinde poşete baktığında paranın olmadığını,gazete parçalarından ibaret olduğunu görür.
 
ALTIN OKUTMA
 
Dolandırıcı şahıslar, genelde yaşlı vatandaşlara yaklaşarak, vefat eden anneleri için mevlit okuttuklarını, mevlit okuturken de hayır yapacakları paraları okutacaklarını, yaklaştıkları vatandaşa da altınlarının başına bir şey gelmemesi için getirilip onları da okutması gerektiğine inandırarak, müştekinin elindeki ziynet eşyasını alırlar ve bunları okutup geleceklerini söylerler.
 
BÜYÜ BOZMA VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Vatandaşın evine bir bardak su içme bahanesi ile gelen dolandırıcılar su içerken evde büyü olduğunu dilerse bunu bozabileceklerini söylerler. Bunu kabul eden vatandaştan evde bulunan altınları getirmelerini isterler. Vatandaşın getirdiği altınları bir çıkın haline getirerek okurlar. Bu arada müştekinin dikkatini dağıtarak çıkındaki altınları el çabukluğu ile alırlar veya çıkın torbasını değiştirirler. Okuma bittikten sonra vatandaşa torbayı bir yere asmasını ve bir müddet dokunmadan beklemesini söyleyerek ayrılırlar. Vatandaş bir zaman sonra torbayı açtığında altınları göremez.
 
KOMŞU SİPARİŞİ VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Dolandırıcılar öncelikle evde kimsenin olmadığı daireyi tespit ederler ve yan komşusuna yandaki dairedeki komşusuna bir miktar gıda maddesi getirdiklerini söylerler. Ellerindeki bir miktar gıda maddesini verdikten sonra, komşusuyla görüştüklerini, yolda olduğunu ancak onu bekleyemeyeceğini, komşusundan alacakları olduğunu, bunun kendilerine vermelerini, kendisinin komşusu geldikten sonra parasını ondan alabileceklerini söyleyerek, parayı alır ve oradan ayrılır.
 
PARA ÜSTÜ VAADİ İLE DOLANDIRICILIK
 
Şüpheli lokantaya telefonla siparişi verir ve 100 YTL. Para üstünü ister. Kendisi apartmanın önünde gelen lokantacıyı karşılar para üstünü alır yemeği yukarı gönderir ve parayı da yukarıdan alacağını söyler.
 
YABANCI PARA VERMEK SURETİYLE DOLANDIRICILIK
 
Genelde yaşlı ve emekli şahıslardan hayır yapmak istediğini ve üzerinde EURO olduğunu söyleyerek üzerinde 1000 yazılı parası geçersiz ülkelerin (Madagaskar, Mozambik, Peru) parasını gösterir ancak üzerlerinde para kalmadığını söyleyerek bir miktar Türk parası isterler ve ayrılırlar.
 
BANKA SIRASINDA DOLANDIRICILIK
 
Dolandırıcı banka sırasında beklemekte olan genç tecrübesiz mağdura yaklaşarak bir müddet muhabbet ettikten sonra patronunu tanıdığını söyler. Numarasını alarak yalandan patronunu arayarak güven telkin ettikten sonra müştekiye kendisinin bir yerde alacağının olduğunu söyleyerek onu almasını ister ve parasını alır ve gönderir daha sonra kendisi de ayrılır gider.
 
KONTÖR DOLANDIRICILIĞI
 
Özellikle son zamanlarda meydana gelen kontör dolandırıcılığı olayında Dolandırıcı kendisini askeri personel veya emniyet mensubu diye tanıtıyor. Geri planda ise telsiz sesi veya buna benzer karakol havası verecek efektleri de kullanmak suretiyle telefondan şu Subayı veya Emniyet Müdürünü arayarak küfür etmişsiniz bunun soruşturmasını yapıyoruz diyor. Müşteki şahsında “Hayır ben böyle bir şey yapmadım” demesi üzerine şahsın müştekiye “O zaman sende yardım et biz bu şahsı tespit edelim” diyor ve Bu soruşturmada kullanılmak üzere şu numaralara şu kadar kontör yüklemeniz gerekmektedir diyor. Tabi iyi niyetli vatandaşımız da verdiği numaralara kontörü yüklüyor. Bir vatandaşımızın bu yöntemle yaklaşık 7 bin TL. Zarara uğratıldığı tespit edilmiştir.
 
Mağduriyetlerin önlenmesi adına Vatandaşlarımız şunları bilmelidirler ki;
 
Dolandırıcıların sermayesi dilidir. Kimsenin sizin saflığınızdan istifade ederek hile ve desiselerle para veya eşyalarınızı almasına, mukaveleler veya senetler imzalatmasına müsaade etmeyiniz.
Banka, postane, hastane, vergi dairesi vb. yerlerde kendilerini görevli olarak tanıtan herkese itibar etmeyiniz. Bu kişiler paranızı alarak sizi damga pulu almaya göndermek suretiyle dolandırabilir.
Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olunuz. Ambalajlı da olsa sigara yiyecek ve içecek maddelerinin içine uyku verici ilaçlar enjekte edilmek suretiyle soyulabilirsiniz.
Döviz ve altın alırken döviz büroları ile kuyumları tercih ediniz.
ATM’lerden para çekerken, kartınızın makineye sıkışması durumunda size yardımcı olmak isteyen kişilere inanıp şifrenizi kesinlikle vermeyiniz.
Falcılara itibar etmeyiniz
Kendilerini doktor yada hastanede görevli olarak tanıtıp, sizi ücretsiz tedavi ettireceğini söyleyip para isteyenlere inanmayınız.
Hastanede röntgen çekimi öncesi sizi başka bir odaya alıp, bileziklerinizi ve takılarınızı çıkarmanızı isteyen röntgen görünümündeki memurlara inanmayınız.
Sizi tanıdığını söyleyen ancak sizin tanımadığınız şahıslara kesinlikle para veya değerli eşya vermeyiniz.
Kendisini makam ya da unvan sahibi olarak tanıtan kişiden mutlaka kimlik sorunuz.
 
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-devlet
 • Polis Eşleri Kaynaşma - Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk
 • Polsan
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Göç İdaresi