Skip Ribbon Commands
Skip to main content
AFYONKARAHİSAR ULAŞIM
afyon_haritasi.gif         
 
           Dört yönden gelen demiryollarının birleştiği kavşakta, bir merkez durumunda olan Afyonkarahisar, ulaşım açısından büyük önem taşır. Bu demiryollarından biri Konya üzerinden Adana'ya, dolayısıyla Akdeniz'e ulaşır. Bir diğeri Kütahya üzerinden İç Anadolu ve Marmara'ya gider. Batıya yönelik iki hattan ilki Uşak, Manisa'dan İzmir'in Basmahane garına varırken, ikincisi Aydın'a uğrayıp, İzmir Alsancak istasyonuna girer. Bursa'dan 289, Zonguldak'tan 525 ve Rize'den 1116 Km. uzaklıkta bulunan Afyonkarahisar, karayolu bakımından da önemli bir konuma sahiptir. İç Anadolu, Akdeniz, Marmara ve Ege gibi, yurdun çeşitli yönlerinden gelen karayollarının birleştiği bir nokta görünümündedir. İller arasındaki karayolları, asvalt kaplı yollardandır. Öte yandan düzgün bir havaalanına sahip olup, havadan ulaşıma da açıktır.
 
 
 
 
 
        İl merkezi ile ilçeler ve bucaklar arasındaki ulaşım genellikle karayolundan yapılır. Bu yolların tümü iyi vasıflı yollardır. Ham toprak yol dahi olsa bütün köyleriyle de karayolu bağlantısı vardır.
        Afyonkarahisar Gar, demiryollarının önemli kavşak noktasında olması ve Afyonkarahisar ilinin zengin yer altı kaynakları sebebiyle gerek transit, gerekse Afyonkarahisar Gar'dan sefere başlayan trenlerle yük ve yolcu taşımacılığı açısından büyük önem arz etmektedir.
          Demiryolu : İlimiz merkezi, Ülkemizde dört ayrı demiryolu hattının birleştiği noktada bulunan tek il merkezi olma özelliğini taşımaktadır. Afyonkarahisar avantajlı konumu ve geçmişte yapılan yatırımlar sonucu demiryolu yönünden çok sanşlıdır. Ülkemizin her yönüne demiryolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Afyonkarahisar Gar'ından günde ortalama 18 tren geçmektedir. İl merkezimiz demiryolları ile komşu illerden Konya, Isparta, Denizli ve Kütahya illerine doğrudan, Eskişehir, Uşak'a Kütahya, Burdur'a Isparta illeri topraklarından geçmek suretiyle bağlanmaktadır. Demiryolu hatlarından, Afyonkarahisar-Konya hattının 72 km'si, Afyonkarahisar-Kütahya hattının 66 km'si, Afyonkarahisar-Uşak hattının 50 km'si ve Afyonkarahisar-Denizli hattının 206 km'si İlimiz hudutları içerisindedir. Toplam demiryolu uzunluğu 394 km'dir. İl merkezi içindeki demiryolu hatları uzunluğu 35 km'dir.
 
İLİMİZİN BAZI İLLERE OLAN UZAKLIKLARI
 
AFYONKARAHİSAR .... ANKARA 256 km
AFYONKARAHİSAR .... ANTALYA 292 km
AFYONKARAHİSAR .... AYDIN 351 km
AFYONKARAHİSAR .... BALIKESİR 321 km
AFYONKARAHİSAR .... BİLECİK 210 km
AFYONKARAHİSAR .... BURSA 273 km
AFYONKARAHİSAR .... DENİZLİ 225 km
AFYONKARAHİSAR .... ESKİŞEHİR 144 km
AFYONKARAHİSAR .... İSTANBUL 460 km
AFYONKARAHİSAR .... İZMİR 327 km
AFYONKARAHİSAR .... KOCAELİ (İZMİT) 349 km
AFYONKARAHİSAR .... KONYA 223 km
AFYONKARAHİSAR .... KÜTAHYA 100 km
AFYONKARAHİSAR .... UŞAK 116 km
AFYONKARAHİSAR .... KARAMAN 336 km
AFYONKARAHİSAR .... KIRIKKALE 333 km
AFYONKARAHİSAR .... DÜZCE 381 km
  
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Kurumsal E-Posta
 • Polis Akademisi
 • E-devlet
 • Polis Eşleri Kaynaşma - Yardımlaşma Derneği
 • Polis Radyosu
 • EGM Çocuk
 • Polsan
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • Göç İdaresi